Ürgüp Gezilecek Yerler

Ürgüp Kapadokya gezilecek yerler

‘Kapadokya’da gecelerin en hareketli olduğu yer neresidir?’ diye soranlara Nevşehir’e 20 km mesafede bulunan Ürgüp’ü en kalabalık, en ışıltılı yer olarak tanımlayabiliriz. Yoğun peribacası oluşumuna sahip Ürgüp medeniyetlerin tam kesişme noktasında tarihi İpek Yolu üzerinde bulunuyor. Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı uygarlıklarına tanıklık etmiş Ürgüp aynı zamanda Nevşehir’in en gelişmiş ilçesi. Sokaklarında gezinirken taş evlerinin işçiliğine hayran kalacaksınız.

1- Temenni Tepesi

Osmanlı döneminden eserlerin olduğu Temenni Tepesi’nin tarihi 1288’e dayanıyor. Kılıçaslan adına yaptırılan anıt mezar ve eskiden Tahsinağa Halk Kütüphanesi olarak kullanılan kümbet tepe üzerinde görülecek eserlerden. Ürgüp’ü kuşbakışı görebileceğiniz en zirve noktalardan.

2- Mazı Yeraltı Şehri

Ürgüp’e 18 km uzaklıktaki bu Kapadokya yeraltı şehrinin antik dönemlerdeki adı Mazata’ymış. Tüm Kapadokya yeraltı şehirleri gibi sığınmak ve korunmak amacıyla uzun süre dışarı çıkmadan yaşamayı sağlamış. Henüz tamamı temizlenmemiş olsa da havalandırma bacaları da dahil, eskiden yeraltındaki yaşamı hayal etmek ve atmosferini solumak için Kapadokya gezilecek yerlerinden.

3- Üç Güzeller

İkisi büyük biri küçük peribacalarından oluşan ve tıpkı bir çekirdek aile gibi yüzyıllardır durduğu yerde duran Üç Güzeller Kapadokya’nın kartpostallarıyla ünlenmiş ve yılda 2 milyon turistin önünde fotoğraf çektirdiği yer. Ürgüp Karayolundan geçerken göreceksiniz. Ürgüp merkeze ise 5 dakikalık kısa bir mesafede.

4- Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi

Müzede Kapadokya’nın tarihi, kültürü, sanatı ve niceleri  200’den fazla kostümlü sahnelenmiş bebekle anlatılıyor. İlginç bulacaksınız.

5- Ortahisar

Kayalardan oyulmuş evleri ve Hristiyanların manastır yaşamından yadigar kalan Tavşanlı, Sarıca, Cambazlı, Harim, Balkan Deresi Kiliseleri ile Hallaç Dere Manastırı görülmeye değer. Aynı zamanda Kapadokya kültürünü tanıtan Etnografya Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Ortahisar Ürgüp-Nevşehir yoluna 1 km. uzaklıkta ve Bizans döneminden kalan kalesiyle de tanınıyor. Ortahisar Kalesi’ne tırmanarak çıkabilir, panoramik fotoğraflarınızı buradan da çekebilirsiniz.

6- Mustafapaşa

Antik dönemlerde adı Sinasos olan Mustafapaşa Ürgüp’e gelmişken uğramanızı önerdiğimiz Kapadokya gezilecek yerlerinden. Aziz George, Aziz Stefanos, Aziz Vasilios, Konstantin ve Helena Kiliseleri ile Aziz Basil Şapeli bu kasaba sınırlarında. Köy 1924 yılındaki nüfus mübadelesine kadar Hristiyanların yaşadığı bir bölgeymiş. Dizilerden tanıdığımız eski Rum evi Asmalı Konak’ta Mustafapaşa’nın görülesilerinden.

7- Gomeda Vadisi

Diğer Kapadokya vadilerinden daha az bilinen ve içinde çekilen bir Türk korku filmiyle adını duyuran harabeli vadide yürümek başta biraz ürkütücü gelecek size. Ama Ihlara Vadisi’ne benzeyen zengin doğasıyla huzur bulacak ve içinde bulunan Aziz Basil Kilisesi ile Aziz Nicola Manastırı’ndanetkileneceksiniz.

Kapadokya gezi rehberinde ‘gezin görün’ diye bölgesel anlattığımız yerler dışında rotanızı işaretleyin diyebileceğimiz muhteşemlikleri de kaçırmayın. Ihlara Vadisi’nde kuş sesleriyle, yeraltı şehirlerinde hafifte olsa bir ürpertiyle Kapadokya’yı derin derin içinize çekeceksiniz.

 

Yayıncı

Cevapla

*

Call Now ButtonWhatsApp Rezervasyon Hattı