Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler Vadiler Kiliseler Yeraltı Şehirleri

Kapadokya’yı gezmek sadece bir tatil dinlencesi değil! Yeni bir yer tanımanın, tarih görmenin, doğanın keyfini çıkarmanın yanı sıra algıları değiştiren, heyecan uyandıran ve unutulmayanları biriktiren farklı bir etkisi de var. ‘Mutlaka gidin, mutlaka yapın’ diye önereceğimiz ve sizin üzerine ekleyeceğiniz her şey, her dönüşü ‘iyi ki gitmişim’lerle, sonra ‘yine geleceğim’lerle noktalayacak. ‘Kapadokya anlatılmaz yaşanır’ diyeceğiz ama birazda anlatmadan duramayacağız.

Kapadokya Gezilecek Yerler

Perslerin yakıştırdığı ismi ‘Güzel Atlar Ülkesi’ anlamına geliyor Kapadokya’nın. Zamanında en güzel atlar burada yetişir ve vadilerinde dörtnala koşarlarmış. Etrafını çevreleyen Erciyes, Güllü Dağ ve Hasan Dağı’ndan püsküren yumuşak lav tabakasının çok uzun zamanlara yayılan rüzgar ve yağmur aşındırmasıyla, daha doğrusu doğanın emeğiyle oluşmuş eşsiz coğrafyası.

Kapadokya gezilecek yerleri geniş vakitler ayrıldığında içe işleyen derin izler bırakan ve efsaneleriyle doyuran birçok eser, renkli bir doğa barındırıyor. Eğer tatil rotanız Kapadokya olacaksa ‘görmeden dönmeyin’ listemize bir göz atın diyoruz.

Göreme Kapadokya gezilecek yerler

Kapadokya bölgesinde ‘Unesco Dünya Mirasları’ arasında yer alan ve Nevşehir’e bağlı olan Göreme ya da tarihte bilinen ilk ismiyle Korama için kullandığımız bir tabir var aslında, ‘görmeden ölme!’ Tarihi Hititlerden belki daha da öncesinde Kalkolitik dönemden başlayıp Osmanlı dönemine kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Ama en belirgin özelliklerinden biri 6. yüzyıldan 13. Yüzyıla kadar baskıdan kaçan Hristiyanların göz bebeği bir yerleşim yeri olması. Tarihin en derinine inmek, peribacalarının eşliğinde vadilerinde yürümek, dar sokaklarında gezinmek, hayal etmek, büyülenmek için Kapadokya gezi rehberinize ekleyip ‘gidin görün’ diyoruz.

1 – Göreme Açık Hava Müzesi

Turnikelerinden geçtiğinizde bambaşka bir dünyanın içine gireceğiniz yer Göreme Açık Hava Müzesi. Manastır hayatının başladığı, baskılardan kaçan Hristiyanların misyonerlik ve inzivasının başladığı bu farklı dünyada kayalara oyulmuş birçok kilise, şapel ve yaşam alanları karşılayacak sizi. Kızlar – Erkekler Manastırı, Elmalı Kilise, Yılanlı Kilise, Çarıklı Kilise, Karanlık Kilise, Aziz Barbara ve Aziz Basil Kiliseleri ile Tokalı Kilise eşsiz freksleriyle büyüleyecek, çok derinlere bir tarih yolculuğuna çıkaracak. 6 Aralık 1985’den bu yana Unesco’nun Dünya Mirasları listesinde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi’ni görmeden ‘Kapadokya’yı gezdim’ demeyin.

2- Güvercinlik Vadisi

Uçhisar’dan başlayıp Göreme’ye kadar uzanan ve 4 kilometrelik bir alan kaplayan Güvercinlik Vadisi,adını kayalara oyulmuş güvercin yuvalarından almış. Bölge halkı 9. Yüzyıla kadar bu güvercinleri besleyip gübrelerini üzüm bağlarında, yumurtalarını ise frekslerin alçılarında kullanmış. Hem güvercin yuvalarını, hem de doğanın sunduğu eşsiz bitki örtüsünü görmek istiyorsanız bu vadiyi yürümeden dönmeyin. Vadide 15 metre yüksekten akan bir şelale de var. Kapadokya gezi rehberinizde yer alacak, hem trekking hem de fotoğraf çekmek için en ideal Kapadokya vadilerinden!

3- Güllüdere Vadisi

Peribacalarının en güzel hallerini ve en artistik duruşlarını 4 kilometrelik bu vadiyi yürürken izleyeceksiniz. Vadinin içinde eski Hristiyanların manastır yaşamına ait kalıntılar ve kiliseler de bulunmakta. Bağların ve kayısı ağaçlarının arasında göreceğiniz 7. Yüzyılda yapılan Üç Haçlı Kilise ile 9. Yüzyıla tarihlenen Ayvalı Kilise bu vadinin önemli tarih emanetleri.

4- Aşk Vadisi

Eğer evlilik teklifinde bulunacaksanız ya da romantizmi en had safhada yaşamak istiyorsanız Kapadokya gezilecek yerleri arasında bu vadi namına yakışan en güzel vadilerden. Bağlıdere Vadisi olarak da bilinen Aşk Vadisi Göreme – Uçhisar yolundaki Örencik’ten başlayıp 4.9 km’lik uzunluğuyla Göreme – Avanos yolunda sonlanıyor. Kapadokya balon turlarının da uğradığı vadinin çıkışına yürüyerek 2.5 saatte geliyorsunuz. Peribacaları şapkalı şirin halleriyle renk renk, boy boy bir görsel şölen sergiliyor.

5- Zemi Vadisi

Nevşehir – Ürgüp yolu kıyısında, Göreme Açık Hava Müzesi’nin olduğu alandan başlayıp Kermir Tepesi’nde sonlanıyor. Vadinin girişiyle Göreme arası 5600 metre. Sarnıç Kilisesi, Görkündere Kilisesi, Saklı Kilise ve El Nazar Kilisesi bu vadi içinde yer alıyor. Yürüyüş için oldukça elverişli bu saklı vadide zengin bir bitki örtüsüyle karşılaşacaksınız.

6- Göreme Panorama Manzara İzleme Noktası

Kapadokya’nın önünüze desenli bir el işi halı gibi serildiği, elinizde bir fincan, serde huzurla doyumsuz anlar yaşayacağınız bir nokta göreme panorama. Özellikle gün batımında geliyorsanız kızıl bir renge bürünecek, hafif serinlikten biraz da üşüyeceksiniz. Bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Uçhisar Kapadokya gezilecek yerler

Göreme göz bebeği, Uçhisar’da giriş kapısı Kapadokya’nın. Bölgenin en zirvesinde, en panoramik noktasında yer alan ve Nevşehir’e 7 km mesafede bulunan kasaba, otelleriyle konaklamada konfor arayan gezginlerin de gözdesi. Taş evlerine bayılacağınız tarihi sokaklarıyla, kalesiyle es geçilmeyecek, Kapadokya gezilecek yerler listesinde tik atmanız gereken en eski yerleşimlerden… Perslerin Kral Yolu ve İpek Yolu’nun en uğrak rotalarından biri.

1- Uçhisar Kalesi

Uçhisar kalesi sanki Kapadokya’nın çatısı gibi; Erciyes’in karlı başını, Kızılçukur’u, Ürgüp, Avanos’u daha doğrusu tüm bölgeyi ayaklarınızın altına seriyor. Gün batımını izleyebileceğiniz, ‘sana dün bir tepeden baktım aziz Kapadokya’ diye bir musiki tutturacağınız güzide yerlerden.

2- Cevizli

Uçhisar Kalesi’nin kuzeyine düşen tarafta, görünce ‘tıpkı apartman gibi’ diyeceğiniz peribacalarının olduğu yer ‘peribacası deresi’ diye de anılan Cevizli. Çok eski zamanlarda sığınak olan bu kayadan oyma evcikler, ilerleyen zamanlarda güvercinlik olarak da kullanılmış. Şimdilerde ise cafe, pansiyon ve hediyelik eşya dükkanlarına dönüşmüş.

3- Tığraz Kalesi

Uçhisar’ın ikinci büyük kalesi olan Tığraz Kalesi yamaçtan yeraltına kadar inen yerleşimiyle görülmeye değer bir tarih abidesi. Kapadokya gezi rehberinize yedi katlı ve içinde tünellerle bağlantılı odacıklar, mahzenler olan bu kaleyi de ekleyin.

4- Kocabağ Şarapçılık

Kapadokya’nın tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra bir de toprağında yetişen üzümlerin dönüştüğü sanatı tanımak için Kocabağ Şarapçılık’ta şarap tadımlarına katılın. Damak zevkinize uygun bir şarap mutlaka bulacak ve sofranıza taşımak isteyeceksiniz.

Avanos Kapadokya gezilecek yerler

Ortasından gürül gürül çağlayan Kızılırmak’ın geçip ikiye böldüğü, yolu çanak çömlek kırığından bulunan Avanos, Kapadokya’da toprağın sanata dönüştüğü yer. Aksaray – Gülşehir – Kayseri kervan yolu üzerinde bulunuyor. Tarihi 4000 yıl öncesinde Hititlerden başlayıp Osmanlıya kadar uzanıyor. Taş evleriyle, işlikleriyle, çevresine yayılmış peribacalarıyla taşına toprağına bulanmadan dönülmeyecek Kapadokya gezilecek yerlerinden.

1- Paşabağ Rahipler Vadisi

Göreme – Avanos yolunda Avanos’a 3,5 km. mesafede kalan Paşabağ Rahipler Vadisi şapkalı peribacalarının ilginç oluşumlarını izleyebileceğiniz vadilerden. Vadinin tam ortasında bulunan üç başlı peribacası şapel Aziz Simeon’a adanmış. Rivayete göre Aziz Simeon bu şapelde tam 15 yıl inzivada yaşamış.

2- Devrent Vadisi

Devrent Vadisi hem Hayal Vadisi, hem de Perili Vadi olarak anılıyor. U şeklinde uzanan vadinin bir ucu Devrent, bir ucu ise Kızılçukur’a bağlanıyor. Ortasında ise Zelve ve Paşabağ yer alıyor. Bu vadiye Göreme’den de 10 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Meşhur deve şeklindeki ve farklı siluetlerde bazen bir hayvana bazen de bir insana benzeteceğiniz peribacaları burada bulunuyor. Ellerini açmış dua eden Meryem Ana peribacasını da bu görsel şölen içinde bulmak size düşüyor.

3- Zelve Vadisi

Kapadokya’nın en büyük açık hava müzelerinden biri sayılan Zelve Vadisi, Avanos’a 3 km, Paşabağ Vadisi’ne ise 1 km uzaklıkta. Uçları sivri ve geniş gövdeli peribacalarını en çok burada göreceksiniz. Özellikle 9. ve 13. Yüzyıllarda Hristiyanların en önemli dini merkezlerinden biri olan Zelve Vadisi’nde 15 kilise bulunuyor. Kapadokya’nın en ünlü kiliseleri olarak bilinen Üzümlü, Balıklı ve Geyikli Kiliseleri de vadinin içinde mutlaka görün diyeceğimiz peribacalarından oyma yapılardan.

4- Çavuşin Köyü

Göreme – Avanos yolunda ve Göreme’ye 2 km mesafede olmasına rağmen Avanos’a bağlı çok eski bir yerleşim Çavuşin. Köyde en eski yapı 5. Yüzyıla tarihlenen Vaftizci Yahya ve Çavuşin Kilisesi. Kızılçukur ve Güllüdere vadilerinin sınırları da bu köyden başlıyor. Devasa bir kaya kütlesinin altına kurulmuş bu köyü, yamaçtan aşağı uzanan evlerini ve Hristiyan dervişlerin yaşadığı harabeleri mutlaka görün diyoruz.

5- Özkonak Yeraltı Şehri

Dünyanın neresine giderseniz gidin yerin üstünden daha fazla hayret uyandıran yegane yerler yeraltı şehirleri. Özkonak Yeraltı Şehri de dünyanın bu ganimetlerinden biri. M.Ö. 400 yıllarında oyulduğu düşünülen Özkonak Yeraltı Şehri 4 kattan oluşuyor. İçinde havalandırmayı ve haberleşmeyi sağlayan uzun ve dar delikler görecek ve günümüzle karşılaştırmadan edemeyeceğiniz muhteşem mimarisine şaşıracaksınız.  Özkonak Yeraltı Şehri Avanos’a 13 km mesafede bulunuyor.

6- Sarıhan Kervansarayı

M.Ö. ile başlayan tarihlerden çok sonraya, yakın zamana tarihlenen yapılardan biri Sarıhan Kervansarayı. 13. Yüzyıl’da Selçuklu hükümdarı İzzettin Keykavus zamanında yapılmış. Kervansaray ismini mimarisinde kullanılan sarı taşlardan almış.

7- Alaaddin Cami

Yine 13. Yüzyıl Selçuklu eserlerinden görülesi bir eser Alaaddin Camii. 1202 yılında Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış. İlk onarımı 17 yüzyılda yapılmış olan yapıya 1964 yılında eklemeler olmuş.

8- Avanos Saç Müzesi

Belki de dünyada görüp görebileceğiniz en garip müzeden bahsediyoruz. İçinde 16 bini aşkın kadın saç tutamının asılı olduğu 500 metrekarelik bir mağaradan! Saç Müzesinin kurucusu ‘Chez Galip’ diye anılan Galip Körmükçü. Dünyanın en ilginç 15 müzesi içinde yer alan ve 1998 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na da giren bu ilginç müzeyi gezin ve hikayesini bir de kurucusundan dinleyin. Pişman olmayacaksınız.

9- Çanak Atölyeleri – İşlikler

Avanos’u en bilinir kılan özelliği aslında çanak çömleği. Avanos’un merkezinde çarkın başında bir ustayı izleyerek toprağın objeye dönüşümünü görebilir, sizde deneyebilirsiniz. İlçenin merkezinde ‘Chez’ olarak göreceğiniz işlikler için sanat atölyesi demek yalan olmaz. En büyük atölyelerinden biri ve müze olarak gezilebilen yerlerinden biri ise Güray Müze. Bölgede çanak çömleğin tarihsel gelişimini izleyebileceğiniz ilk ve tek yeraltı müzesini gezmeden Avanos’tan dönmeyin.

 

Yayıncı

Cevapla

*

Call Now ButtonWhatsApp Rezervasyon Hattı